Wimbledon order of play: What time is Nadal, Federer, and Djokovic in action on Friday, July 12?

IT’S men’s singles semi-finals day at Wimbledon and the Big Three are all in action.

The star match is Roger Federer vs Rafael Nadal – and the Spaniard could go one behind the Swiss in all-time Grand Slam wins with victory on Centre Court on today and on Sunday.

Federer and Nadal will face off for the first time in 11 years at Wimbledon as the enormous rivalry continues
Reuters

Wimbledon order of play – Friday

CENTRE COURT – 1PM START

1 Novak Djokovic (SRB) [1] vs Roberto Bautista Agut (ESP) [23]

2 Rafael Nadal (ESP) [3] vs Roger Federer (SUI) [2]

NO.1 COURT – 1PM START

1 Gabriela Dabrowski (CAN)/ Yifan Xu (CHN) [4] vs Barbora Krejcikova (CZE)/ Katerina Siniakova (CZE) [2]

2 Timea Babos (HUN)/ Kristina Mladenovic (FRA) [1] vs Su-Wei Hsieh (TPE)/ Barbora Strycova (CZE) [3]

3 Matwe Middelkoop (NED)/ Zhaoxuan Yang (CHN) vs Robert Lindstedt (SWE)/ Jelena Ostapenko (LAT)

NO.3 COURT  – 11AM START

1 Jamie Delgado (GBR)/ Jonathan Marray (GBR) vs Xavier Malisse (BEL)/ Max Mirnyi (BLR)

2 Jacco Eltingh (NED)/ Paul Haarhuis (NED)  vs Greg Rusedski (GBR)/ Fabrice Santoro (FRA)

3 Cara Black (ZIM)/ Martina Navratilova (USA) vs Iva Majoli (CRO)/ Magdalena Maleeva (BUL)

COURT 12 – 11AM START

1 Marion Bartoli (FRA)/ Daniela Hantuchova (SVK) vs Conchita Martinez (ESP)/ Barbara Schett (AUT)

2 Arthur Fery (GBR)/ Toby Samuel (GBR) vs Brandon Nakashima (USA)/ Valentin Royer (FRA)

3 Mary Joe Fernandez (USA)/ Ai Sugiyama (JPN) vs Anne Keothanvong (GBR)/ Arantxa Sanchez Vicario (ESP)

4 Martin Damm (USA)/ Toby Kodat (USA) [3] vs Jacob Fearnley (GBR)/ Connor Thomson (GBR)

COURT 18 – 11AM START

1 Shintaro Mochizuki (JPN) [8] vs Martin Damm (USA) [4]

2 Carlos Gimeno Valero (ESP) vs Harold Mayot (FRA) [17]

3 Polina Kudermetova (RUS)/ Giulia Morlet (FRA) vs Funa Kozaki (JPN)/ Amarissa Kiara Toth (HUN)

4 Liam Draxl (CAN)/ Govind Nanda (USA) [7] vs Shintaro Mochizuki (JPN)/ Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) [2]


COURT 5 – 11AM START

1 Emma Navarro (USA) [1] vs Daria Snigur (UKR)

2 Diane Parry (FRA) [4] vs Alexa Noel (USA) [10]

3 Kamilla Bartone (LAT)/ Oksana Selekhmeteva (RUS) vs Chloe Beck (USA)/ Emma Navarro (USA) [7]

COURT 8 – 11AM START

1 Savannah Broadus (USA)/ Abigail Forbes (USA) vs Alina Charaeva (RUS)/ Anastasia Tikhonova (RUS) [2]

2 Jonas Forejtek (CZE)/ Jiri Lehecka (CZE) [1] vs Shunsuke Mitsui (JPN)/ Keisuke Saitoh (JPN) [6]

3 Aubane Droguet (FRA)/ Selena Janicijevic (FRA) vs Joanna Garland (TPE)/ So-hyun Park (KOR) [4]

COURT 14 – 11AM START

1 Dylan Alcott (AUS)/ Andrew Lapthorne (GBR) vs Koji Sugeno (JPN) vs David Wagner (USA)

2 Diede De Groot (NED) [1] vs Kgothatso Montjane (RSA)

3 Stephane Houdet (FRA)/ Nicolas Peifer (FRA) [1] vs Alfie Hewett (GBR)/ Gordon Reid (GBR)

4 Sabine Ellerbrock (GER)/ Kgothatso Montjane (RSA) vs Marjolein Buis (NED)/ Giulia Capocci (ITA) [2]

COURT 15 – 11AM START

1 Stephane Houdet (FRA) vs Gustavo Fernandez (ARG) [2]

COURT 17 – 11AM START

1 Shingo Kunieda (JPN) [1] vs Stefan Olsson (SWE)

2 Aniek Van Koot (NED) vs Yui Kamiji (JPN) [2]

3 Gustavo Fernandez (ARG)/ Shingo Kunieda (JPN) vs Joachim Gerard (BEL)/ Stefan Olsson (SWE) [2]

4 Diede De Groot (NED)/ Aniek Van Koot (NED) [1] vs Yui Kamiji (JPN)/ Jordanne Whiley (GBR)

TO BE ARRANGED

1 Wesley Koolhof (NED)/ Kveta Peschke (CZE) [5] vs Ivan Dodig (CRO)/ Latisha Chan (TPE) [8]

2 Colin Fleming (GBR)/ Ross Hutchins (GBR) vs Fernando Gonzalez (CHI)/ Sebastien Grosjean (FRA)

• Read more •

Scroll Up